Kilo Kontrolü

CLA Nedir?


CLA, vücudun metabolik hızları artırmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmasına yardımcı olan iki tür esansiyel yağ asidinden biri olan omega-6 yağ asitleri ile ilgilidir. CLA, sığır, kuzu, tam yağlı süt ve yumurta gibi süt ve hayvansal yağlarda bulunur , ancak insan vücudu tarafından üretilemez.

CLA’ya ilgi 1980’lerin sonlarında, Madison Üniversitesi Wisconsin’deki Gıda Mikrobiyolojisi ve Toksikoloji Bölümü’nde profesör olan Michael W. Pariza’nın, hamburgerde farelerde kanser insidansını azaltan izole edilmiş bir ajan keşfetmesiyle başladı. Birkaç yıl sonra ekibi gizemli elementin maskesini çıkardı: konjuge linoleik asit veya CLA olarak adlandırdıkları kimyasal bir linoleik asit formu.


CLA ne işe yarar?

CLA, bazal metabolizma hızlarını artırarak vücut yağını azaltır. Başka bir deyişle, vücudun gıdaları daha verimli bir şekilde enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. CLA genel vücut ağırlığını azaltmaz; aksine, Pariza'nın Amerikan Kimya Toplumu'na söylediği gibi, “biraz yağ hücresinin büyümesini engelliyor”. Bu, vücudun yağ-kas oranını değiştirebilir. Bir çalışmada, Pariza diyetini bırakıp CLA almayanların sonunda tipik bir şekilde kilo aldıklarını tespit etti - yüzde 75 kadar yağ yüzde 25 kadar kas. Diyet yapmayı bırakıp CLA almaya devam eden katılımcılar da ağırlık kazandılar, ancak kasta 50-50 yağ oranıyla kilo aldılar.

CLA'nın öne sürdüğü faydalar daha ince bir belin ötesine uzanıyor. Diğer çalışmalar, kas kuvveti ve egzersiz dayanıklılığının arttırılmasına ek olarak , CLA'nın spesifik hastalıklar ve rahatsızlıklar üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Chicago Üniversitesi'ndeki Pulmoner ve Kritik Bakım Tıbbı fakültesinde bir kanser ve astım araştırmacısı olan Dr. Delbert Dorscheid, CLA'nın sağlık yararları üzerine dünya çapında 200'den fazla yayınlanmış araştırma ve klinik çalışmayı gözden geçirdi. Bulgular arasında vücut dokularında artmış CLA düzeyi olan kadınların meme kanseri oranlarının daha düşük olduğu görülmüştür. Benzer bulgular kolon ve prostat kanseri için de bildirilmiştir.. Ve sağlık yararları burada bitmiyor: CLA, bağışıklık sistemi fonksiyonunun yanı sıra kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, osteoporoz ve hatta alerjilerde bir azalma ile bağlantılı.


L-Karnitin Nedir?


L-karnitin bir besin ve diyet takviyesidir.

Yağ asitlerini hücrelerinizin mitokondrilerine taşıyarak enerji üretiminde çok önemli bir rol oynar .

Mitokondri, hücrelerin içinde motor görevi görür ve kullanılabilir yağları üretmek için bu yağları yakar.

Vücudunuz, lisin ve metiyonin amino asitlerinden L-karnitin üretebilir.

Vücudunuzun yeterli miktarda üretmesi için ayrıca bol miktarda C vitamini gerekir.

Vücudunuzda üretilen L-karnitine ek olarak, et veya balık gibi hayvansal ürünler de yiyerek küçük miktarlarda elde edebilirsiniz .

Veganlar veya belirli genetik sorunları olan insanlar, yeterince üretim yapamıyor veya elde edemiyor olabilir. Bu L-karnitini şartlı olarak gerekli bir besin maddesi yapar

Gösterilen: 1 ile 25 arası, toplam: 25 (1 Sayfa)