Whey Protein

Whey Protein Nedir?


Peynir altı suyu proteini yani whey protein, peynir suyundan izole edilmiş proteinlerin bir karışımıdır. Peynir altı suyu, peynir üretimi sırasında ayrılan sütteki sıvı kısımdır.

Süt aslında iki ana protein türü içerir: kazein (% 80) ve peynir altı suyu (% 20).

Peynir altı suyu sütteki sulu kısımda bulunur. Peynir üretildiğinde, sütteki yağlı kısımlar pıhtılaşır ve peynir altı suyu, yan ürün olarak ayrılır.

Şimdiye dek üstte yüzen sıvıları görmek için bir yoğurt kabı açtıysanız, bu peynir altı suyudur. 

Peynir altı suyu üretimi sırasında ayrıldıktan sonra, peynir altı suyu peynir altı suyu proteini olarak bilinen şey haline gelmek için bir seri işlem adımına girer.

Whey protein tek başına lezzet göstermez, bu yüzden genellikle aromalıdır. Çikolata, vanilya ve çilek aromalı tozlar popülerdir.

Bazıları rafine edilmiş şeker gibi sağlıksız katkılara sahip olabileceğinden, içerik listesini okumanız önemlidir .

Peynir altı suyu proteini alınması, günlük alım miktarınızın üstünde 25-50 gram protein eklemek için uygun bir yoldur. Bu, vücut geliştiricileri ve spor tutkunları için olduğu kadar, kilo vermeleri gereken veya sadece diyetlerinde protein içermeyen insanlar için de önemli olabilir.

Peynir altı suyu genelde iyi tolere edilir, buna rağmen laktoz intoleransı olan insanlar buna dikkat etmelidir . Peynir altı suyuna alerjisi olanlar kullanımda dikkatli olmalıdır.

Her protein farklı kaynaklardan elde edilir. Whey gibi bazı protein türleri diğerlerinden daha iyidir.

Whey protein hızlı bir şekilde emilir inanılmaz bir dizi esansiyel amino asitler içerir.

Birçok çalışma, gücünüzü artırmanıza, kasınızı kazanmanıza ve önemli miktarda vücut yağını kaybetmenize yardımcı olabileceğini gösterir.

Bununla birlikte peynir altı suyu sadece bir protein değildir. İçinde farklı besinler bulundurur, bazıları güçlü biyolojik etkilere sahiptir.

Peynir altı suyu proteininin depresyon, kan basıncı, kan şekeri ve hatta HIV ve kanser semptomlarının tedavisinde yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Aslında, dünyadaki en iyi çalışılan takviyelerden biridir.

Whey Protein Tozu Türleri

Peynir altı suyu proteini türleri: Konsantre,  İzole ve Hidrolize

Çeşitli popüler peynir altı suyu proteini türleri mevcuttur.

Aralarındaki temel fark, işlenme şeklidir.

Konsantre: Yaklaşık% 70-80 protein. Bazı laktoz (süt şekeri) ve yağ içerir ve en iyi tadı vardır.

İzole: % 90 protein veya daha yüksek. Daha az laktoz ve yağ içerir ve peynir altı suyu protein konsantresinde bulunan yararlı besinlerin birçoğunu kaçırır.

Hidrolize: Hidrolize peynir altı suyu olarak da bilinir, bu tür önceden sindirilmiştir, böylece daha hızlı emilir. İnsülin seviyesinde izolattan % 28-43 daha fazla bir artışa neden olur

Peynir altı suyu protein konsantresi en iyi seçenek olarak görünmektedir. Peynir altı suyunda doğal olarak bulunan yararlı besinlerin çoğunu muhafaza eder. Birçok insan tadını tercih eder, ki bu da muhtemelen az miktarda laktoz ve yağdan dolayıdır.

En popüler form olan konsantre olmasına rağmen, çalışmaların çoğunun peynir altı suyu proteini izolatını kullandığını unutmayın.

Whey Protein Tozu Fiyatları

Kaliteli ürün, tanınmış marka ve protein saflık oranı fiyatı belirleyen unsurlardır. Ürünü alırken servis maliyetleri de dikkate alınmalıdır. Vücut yapınıza ve protein ihtiyacınıza göre protein kullanım miktarı artmakta veya azalmaktadır. Bu nedenle fayda maliyet kıyaslamasının iyi tasarlanmış olması gereklidir. Whey protein saflık oranı arttıkça birim fiyatlar artmaktadır. 

Whey Protein Faydaları

Amino asit bakımından zengindir.

Anabolik değerleri yüksektir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kas kütlesinin artışına destek sağlar

Sportif performansta artış

Toparlanma süresinde ve aşırı antrenman belirtilerinde azalma

En İyi Whey Protein Tozları

Sıra Ürün Adı Fiyat Servis Maliyeti Servis Sayısı
#1 Ultimate Prostar %100 Whey 2390 Gr 249 TL 3,13 TL 79 SERVİS
#2 The Protein Works Whey Protein 80 2000 gr 259 TL 3 TL 80 SERVİS
#3 Optimum Gold Standard Whey 4540gr 429 TL 3,02 TL 141 SERVİS
#4 Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu 2273gr 239 TL 3,15 TL 75 SERVİS
%7 İNDİRİM
West Whey Protein Tozu 2592 gr 72 servis

West Whey Protein Tozu 2592 gr 72 servis

279,00TL 
 299,00TL
Kazancınız
20,00TL
Gösterilen: 1 ile 45 arası, toplam: 45 (1 Sayfa)