Vitaminler

Vitamin Nedir?

Vitaminler normal hücre fonksiyonu, büyümesi ve gelişimi için ihtiyaç duyulan bir grup maddedir.

13 tane temel vitamin var. Bu, vücudun düzgün çalışması için bu vitaminlerin gerekli olduğu anlamına gelir. Onlar:

A vitamini
C vitamini
D vitamini
E vitamini
K vitamini
B1 Vitamini ( Tiamin )
B2 Vitamini ( riboflavin )
B3 Vitamini ( niasin )
Pantotenik asit  (B5)
Biyotin (B7)
B6 Vitamini
B12 Vitamini (siyanokobalamin)
Folat (folik asit ve B9)
Vitaminler iki kategoride gruplandırılmıştır:

Yağda çözünen vitaminler vücudun yağ dokusunda depolanır. Yağda çözünebilen dört vitamin, A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler diyet yağının varlığında vücut tarafından daha kolay emilirler.
Suda çözünen dokuz vitamin var. Vücut derhal suda çözünen vitaminler kullanmalıdır. Artık suda çözünen herhangi bir vitamin, vücudu idrarla terk eder. B12 Vitamini, karaciğerde uzun yıllar boyunca depolanabilen suda çözünür tek vitamindir.
fonksiyon
Aşağıda listelenen vitaminlerin her birinin vücutta önemli bir işi vardır. Belirli bir vitaminden yeterince alamadığınızda bir vitamin eksikliği oluşur. Vitamin eksikliği sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yeterli miktarda meyve, sebze, fasulye, mercimek, tam tahıl ve zenginleştirilmiş süt ürünleri tüketmemek, kalp hastalığı, kanser ve zayıf kemik sağlığı ( osteoporoz ) dahil olmak üzere sağlık sorunları riskinizi artırabilir .

A Vitamini sağlıklı dişler, kemikler, yumuşak doku, mukus membranları ve cildin formunu korumasına ve korunmasına yardımcı olur.
B6 Vitamini ayrıca piridoksin olarak da bilinir. B6 Vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve beyin fonksiyonlarının sürdürülmesine yardımcı olur. Bu vitamin aynı zamanda vücuttaki birçok kimyasal reaksiyonun parçası olan proteinlerde de önemli bir rol oynar. Ne kadar fazla protein yerseniz, vücudunuz o kadar fazla piridoksin gerektirir.
B12 vitamini , diğer B vitaminleri gibi, metabolizma için önemlidir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına ve merkezi sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur .
Aynı zamanda askorbik asit olarak da adlandırılan C Vitamini , sağlıklı diş ve diş etlerini destekleyen bir antioksidandır. Vücudun demiri emmesine ve sağlıklı dokuyu korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda yara iyileşmesini destekler.
D vitamini aynı zamanda "güneş ışığı vitamini" olarak da bilinir, çünkü vücut tarafından güneşte olduktan sonra yapılır. Vücudun D vitamini ihtiyacını en fazla en fazla kişi için üretmek için haftada 3 kez 15 ila 15 dakika güneş ışığı yeterlidir. Güneşli yerlerde yaşamayanlar, yeterli miktarda D vitamini üretemezler. Sadece besin kaynaklarından yeteri kadar D vitamini almak çok zordur. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Sağlıklı dişlerin ve kemiklerin normal gelişimi ve bakımı için kalsiyum gerekir. Ayrıca kanda kalsiyum ve fosfor seviyelerinin korunmasına yardımcı olur .
E Vitamini , tokoferol olarak da bilinen bir antioksidandır. Vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına ve K vitamini kullanmasına yardımcı olur.
K Vitamini gereklidir, çünkü onsuz kan birbirine yapışmaz (koagüle olmaz). Bazı çalışmalar kemik sağlığı için önemli olduğunu göstermektedir.
Biotin , protein ve karbonhidrat metabolizması için ve hormon ve kolesterol üretiminde esastır.
Niasin , sağlıklı cilt ve sinirlerin korunmasına yardımcı olan bir B vitaminidir. Ayrıca yüksek dozlarda kolesterol düşürücü etkilere sahiptir.
Folat , kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmak için B12 vitaminiyle çalışır. Doku büyümesini ve hücre fonksiyonunu kontrol eden DNA üretimi için gereklidir. Hamile olan herhangi bir kadın yeterince folat aldığından emin olmalıdır. Düşük folat seviyeleri spina bifida gibi doğum kusurları ile bağlantılıdır . Birçok yiyecek artık folik asit ile takviye edilmiştir.
Pantotenik asit , yiyeceklerin metabolizması için gereklidir. Aynı zamanda hormonların ve kolesterolün yapımında rol oynar.
Riboflavin (B2 vitamini) diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır. Vücut gelişimi ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir.
Tiamin (B1 vitamini) vücut hücrelerinin karbonhidratları enerjiye dönüştürmelerine yardımcı olur . Hamilelik ve emzirme döneminde yeterince karbonhidrat alınması çok önemlidir. Aynı zamanda kalp fonksiyonu ve sağlıklı sinir hücreleri için çok önemlidir.

Gösterilen: 1 ile 11 arası, toplam: 11 (1 Sayfa)