Atıştırmalıklar

Protein Tozu Nedir Ne İşe Yarar


Protein tozu gıda takviyesi olarak kullanılan ve sporcuların en çok tercih ettiği suplementlerin en başında gelir. Protein tozunu sadece vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar değil, yüzme gibi kas gücüne dayalı sporlarla uğraşanlarda kullanır. Protein tozunun yanında amino asit veya creatine gibi ürünlerle beraber kullanarak daha iyi etki alabilirsiniz. Protein tozu alırken , markanın güvenilirliğine dikkat etmek gerekir


Protein tozlarının birçok çeşidi vardır ve değişik amaçlar için kullanılır. farklı şekillerde farklı maddelerden elde edilirler. Protein tozları yumurta beyazından, sütten ve soyadan elde edilir. En yaygın olan protein tozu çeşidi Whey proteinidir. Whey proteini peynir altı suyundan elde edilirProtein tozu ne işe yarar ; kas kütlesi için antrenmandan önce ve sonra kullanılması halinde çok faydalı olacaktır. Çünkü bu durumda antrenmandan önce kaslarınız proteine doymuş olarak girer ve sonrasında ise kasların onarım için gerekli olan proteini alarak kasların ihtiyacı karşılanmış olur. Normal yemekle olamayacak şekilde kısa bir sürede protein hedefe ulaşır. Böylece gelişim hızınızda da kayda değer bir artış olur.


Spor yapan bir bireyin günlük protein ihtiyacı ,bireyin kilosunun 1,5-2 katı gr olarak söyleyebiliriz. Bu miktarlarda proteini sadece besinlerden almak oldukça zor olduğu için sporcuların neredeyse hepsi protein tozuna ihtiyaç duyar.


Fitness hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ve günlük beslenme rutininize sınıf atlatmak istediğinizde supplement seçenekleri sonsuzmuş gibi görünür. Ama sizin için en doğru besin desteğini seçmeden önce temel ihtiyacınız olan protein tozlarına bir göz atmanızda yarar var.


Protein Tozu Nasıl Kullanılır


Bu tozun kullanımı özellikle yoğun günler için kurtarıcı niteliktedir. Protein tozunu kahvaltı öncesinde veya kahvaltı sırasında, gün içinde ara öğünlerde, spor öncesi, spor sırasında, spor sonrasında ve uyumadan evvel, 80 kilo altında olanlar için yarım ölçek, 80 kilo ve üzerindekiler için 1 ölçek alınabilir. Antrenman sonrası oluşacak enerji ve protein açığı, eğer doğal protein kaynağı yoksa, bu toz sayesinde kapatılabilir.


Antrenman sonrası yarım saat içinde 30 gramlık tam ölçek tüketilebilir.80 kilogram üzerinde olanlar ise 40 veya 60 gram kullanabilirler. Daha yüksek dozlarda almanın vücut için faydası yoktur. Antrenman sonrasında ilk 2 saat içerisinde yapılacak en doğru hareket, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren bir öğün yemek yemektir.Vücut, gece uyku esnasında hücre yenilenmesi ve onarım süreci yaşadığı için yatma vaktine yakın saatlerde karbonhidrat içerikli gıdalar almak pek sağlıklı değildir. Fakat yatmadan önce alınacak saf protein, uyku sırasında kas yapımını ve hücre yenilenmesini destekler.


Protein tozunun karaciğere zararı olabileceği için , protein tozu kullanıldığı zamanlarda bol bol su tüketilmesi gerekir. Sporcu besinleri kullanımında doktor. tavsiyesi almakta gerekebilir.Protein Tozu Faydaları


Protein kas üretimi için kullanılır. Proteinler ayrıca hormonları, enzimleri, hücresel habercileri, nükleik asitleri ve bağışıklık sistemi bileşenlerini üretmek için kullanılır. Yeterli protein olmadan, bedenlerimiz her hücre, doku ve organı oluşturan yapıları bir araya getiremez ve kardiyovasküler fonksiyon, kas kasılması, büyüme ve iyileşme için gerekli biyokimyasal maddeleri üretemez. Yeterli miktarda protein olmaksızın, kaslarımız hızlı bir şekilde iyileşmez ve bu nedenle kaslarınızın aşırı derecede yaralanmalarına neden olabilir.

Katı yiyeceklerin sindirilmesi, proteinin parçalanması ve kaslara gönderilmesi için daha fazla zaman harcadığı için, protein tozları, egzersiz yaptıktan hemen sonra kaslara ulaşması yaklaşık 30 dakika sürdüğü için, bir antrenmandan hemen sonra bir protein sarsıntısı alması daha iyi olabilir.

Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 10 (1 Sayfa)