Lisinin 4 Etkileyici Sağlık Faydaları


Lisinin 4 Etkileyici Sağlık Faydaları

Lizin, protein için bir yapı taşıdır. Bu esansiyel bir amino asittir çünkü vücudunuz bunu yapamaz, bu yüzden onu yiyeceklerden elde etmeniz gerekir.

Normal büyüme ve kasların çevrilmesi için önemlidir ve vücudunuzun birçok hücresinde bulunan bir madde olan karnitin oluşturmak için kullanılır. Dahası, enerji için yanacak yağları hücrelerinizde taşımanıza yardımcı olur.

L-lisin, vücudunuzun kullanabileceği lisin formudur. Gıdalarda doğal olarak bulunur ve takviyelerde kullanılan çeşittir.

İŞTE LİZİNİN 4 ETKİLEYİCİ SAĞLIK FAYDASI

1. Arginin'i bloke ederek soğuk algınlığına karşı koruma ve tedavi

Soğuk algınlığı ya da ateş kabarcıkları, sıklıkla ağzınızda ya da ağzınızın köşelerinde görülen bir enfeksiyonun belirtileridir.

Karıncalanma, ağrı ve yanma gibi rahatsızlıklara neden olabilecek sıvı dolu kabarcıklar olarak görünürler. Artı, görünüşünle ilgili kendini bilinçli hissetmeni sağlayabilirler.

Soğuk yaralara, omurganızda gizlenebilen herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) neden olur. Gelen stres zamanlarında ya da bağışıklık sistemi zayıflamış ise, HSV-1 (bir uçuk gelişimini tetikleyebilir.

Lizin takviyeleri, HSV-1'in çoğalmasını önlemeye ve soğuk bir boğazın süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Lizinin, HSV-1'in çoğalması için ihtiyaç duyduğu arginin denilen başka bir amino asidi bloke ettiği düşünülmektedir.

Bir çalışma, günlük 1.000 mg lizin takviyesinin, tekrarlayan soğuk yaralara eğilimli olan 26 kişide daha az soğuk yara ile sonuçlandığını buldu.

İlginç bir şekilde, çalışma, bir kişinin kan lisin ölçüsü 165 nmol / l'nin üzerinde tutulduğunda soğuk algınlığı kırılmalarının azaldığını gözlemledi. 

30 kişide yapılan bir başka çalışma, lizin, şifalı otlar, vitaminler ve çinko içeren bir krem ​​uygulamasının, insanların% 40'ında ve altı günde% 87'sinde soğuk yaraları temizlediğini buldu.

Bu çalışma ümit verici olsa da, kremada kullanılan lizin veya diğer bileşenlerin miktarını belirtmedi.

Ayrıca, tüm çalışmalar lisinin soğuk boğaz oluşumunu veya süresini azaltmada etkili olduğunu göstermez. Bir gözden geçirme, soğuk yaraları tedavi etmek için önerecek yeterli kanıtı bulamadı.

Bazı çalışmalar lisinin soğuk yaraların süresini ve sıklığını azaltabileceğini göstermektedir, ancak kanıtlar tutarsızdır.

2. STRES TEPKİSİ ALICILARINI ENGELLEYEREK KAYGIYI AZALTABİLİR

Lizin kaygıyı azaltmada rol oynayabilir.

Bir çalışma stres yanıtında rol oynayan reseptörleri bloke ettiğini buldu. Araştırmacılar, lizin verilen sıçanların strese bağlı gevşek bağırsak hareketi oranlarının azaldığını gözlemledi.

50 sağlıklı kişiden bir haftalık bir çalışma, 2.64 gram lizin ve arginin ile takviye edilmenin stres kaynaklı anksiyeteyi azalttığını ve stres hormonu kortizol seviyelerinin azaldığını fark etti.

Benzer şekilde Suriye'deki yoksun köylerde kilogram başına 4,2 gram lizin (2,2 pound) buğday unu eklenmesi, stres seviyesi çok yüksek olan erkeklerde kaygı puanlarının azaltılmasına yardımcı olmuştur.

Üç ay sonra, lisin bakımından zenginleştirilmiş unun tüketilmesi de kadınlarda kortizol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı oldu.

Lizin ayrıca, bireyin dış dünyaya bakışını bozan ve çoğu zaman gerçekliği anlayamamaya neden olan zihinsel bir bozukluk olan şizofreni hastalarına yardım edebilir.

Her ne kadar araştırmalar hala erken aşamada olsa da, lizin reçeteli ilaçlarla birlikte şizofreni semptomlarını iyileştirme potansiyeline sahip olabilir.

Lizin, bazı insanlarda anksiyete duygularını azaltmaya ve stres hormonu kortizol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Erken araştırmalar şizofreni hastalarında semptomların iyileşmesine bile yardımcı olabileceğini göstermektedir.

3. Kalsiyum Emilimi ve Tutulmasını Artırabilir

Lisin, vücudunuzun kalsiyum almasına yardımcı olabilir.

Lizinin, bağırsaklarınızdaki kalsiyum emilimini arttırdığına ve böbreklerinizin mineralde kalmasına yardımcı olduğuna inanılır.

Osteoporozlu 15 sağlıklı ve 15 30 kadından oluşan bir çalışmada, kalsiyum ve lizin takviyesinin idrarda kalsiyum kaybını azalttığı bulundu.

Sadece 3 gram kalsiyum verilen kadınların idrarlarında kalsiyumda ilerici bir artış oldu. Bununla birlikte, 400 mg lizin alan kadınlar idrarlarıyla daha az kalsiyum kaybettiler.

Lizin kemiklerinizi koruyor görünmektedir ve ayrıca vücudunuzda kalsiyumun nereye taşındığını kontrol etmede rol oynayabilir.

Örneğin, sıçanlarda kan damarlarında kalsiyum birikmesini önlediği gösterilmiştir. Bu tür birikim kalp hastalığı için risk faktörüdür.

Ayrıca, bir test tüpü çalışmasında, lizin olmadan büyütülen hücrelerin hücre içinde kalsiyum hareketinin artmış olduğu tespit edildi. Bu artış, lizin içeren hücrelerde gerçekleşmedi.

Lizin, daha fazla kalsiyum emmenize ve idrarınızdaki kalsiyum kaybını azaltmanıza yardımcı olabilir. Kan damarlarınızdaki kalsiyum birikmesi riskini bile azaltabilir.

4. KOLLAJEN OLUŞTURMAYA YARDIMCI OLARAK YARA İYİLEŞMESİNE YARDIM EDEBİLİR

Lizin vücudunuzdaki yara iyileşmesini artırabilir.

Hayvansal dokularda lizin bir yara bölgesinde daha aktif hale gelir ve onarım sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

İskelet görevi gören bir protein olan kolajen oluşumu için lizine ihtiyaç vardır ve cilde ve kemiklere yapı kazandırır ve destek verir.

Lizinin kendisi ayrıca bir bağlayıcı ajan olarak da işlev görebilir, böylece bir yaradaki yeni hücre sayısını artırabilir. Yeni kan damarlarının oluşumunu bile teşvik edebilir.

Bir hayvan çalışmasında, lizin ve amino asit arginininin bir kombinasyonu kırıkların iyileşme sürecini hızlandırabilir ve iyileştirebilir.

40 tavşanda yapılan bir başka çalışmada, kilo başına kilo başına 21 mg (kg başına 47 mg), lizinin vücut ağırlığına göre kilo başına kilo başına 23 mg (kilo başına 50 mg), arginin vücut ağırlığına göre kan dolaşımını ve genel kemik iyileşmesini önemli ölçüde iyileştirdiği bulunmuştur. .

Aslında, lizin ve arginin alan tavşanların kontrol grubuna kıyasla 2 haftalık azaltılmış iyileşme süresi vardı.

Yara iyileşmesi farklı mineraller, vitaminler ve diğer faktörleri gerektiren karmaşık bir süreçtir. Lizinin paha biçilmez bir rolü olduğu görülüyor ve yeterli lisin olmadan, yara iyileşmesi bozuluyor.

Bugüne kadar, çalışmalar sadece yara iyileşmesiyle ilgili oral takviyelere baktı ve doğrudan yaralara uygulanmasının etkili olup olmadığı bilinmiyor.

Bununla birlikte, bir çalışma, bir ülser yarasına lizin içeren bir jel uygulanmasının, enfeksiyonun azalmasına ve hiçbir jel kullanılmadığı zamana göre daha hızlı iyileşme süresine yol açtığını buldu.

Lizin, yara onarımını etkileyen önemli bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir. Hayvan çalışmaları, lisinin yara iyileşmesini hızlandırabildiğini ve iyileşme süresini azaltabileceğini gösteriyor.

Diğer Potansiyel Faydalar

Lizin - bütün amino asitler gibi - vücudunuzdaki proteiniçin yapı taşı olarak kullanılır. Bu proteinler hormonların, bağışıklık hücrelerinin ve enzimlerin üretilmesine yardımcı olur.

Lisinin daha önce tartışılanlara ek olarak birçok faydası olabilir.

Lisinin sağlığınıza fayda sağlayabileceği diğer alanlar:

Kanser: Bir hayvan çalışması, lizinin antioksidan kateşin ile kombinasyon halinde farelerde kanser hücresi büyümesini azalttığını buldu.

Göz Sağlığı: Diyabetli sıçanlarda yapılan bir çalışmada, lizin takviyelerinin katarakt gelişimini engelleyebileceği bulundu.

Diyabet: Bir çalışma, lizinin diyabetli kişilerde kan şekeri yanıtını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi. Ancak, bağlantı hala belirsizdir.

Kan Basıncı: Lisin eksikliği olan 50 yetişkin ve yüksek tansiyon ile yapılan bir çalışmada, lizin takviyelerinin kan basıncını anlamlı derecede azalttığı bulundu.

Yeterli lisin normal sağlığı korumak için esastır ve takviyeler bazı insanlara ve koşullara fayda sağlayabilir.

Lisin araştırmaları, bazı kanıtların kanser önleyici etkilerinin olabileceğini, kan şekeri seviyelerinin iyileştirilmesine ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermesi nedeniyle umut verici.

En İyi Gıda Kaynakları ve Takviyeler

Lizin, protein bakımından doğal olarak yüksek olan gıdalarda, özellikle et ve süt ürünlerinde ve ayrıca bitki gıdalarında daha az miktarda bulunur.

İşte bazı harika lizin kaynakları:

Et: Sığır eti, tavuk ve kuzu eti

Deniz ürünleri: Midye, karides ve istiridye

Balık: Somon, morina ve ton balığı

Süt: Süt, peynir ve yoğurt

Sebzeler: Patates, biber ve pırasa

Meyveler: Avokado, kuru kayısı ve armut

Baklagiller: Soya, barbunya ve nohut

Fındık ve tohumlar: Macadamia, kabak çekirdeği ve kaju fıstığı

Tahıllar genellikle zayıf bir kaynaktır. Ancak, quinoa, amaranth ve karabuğday, uygun miktarda lizin içerir.

Soğuk algınlığına yatkınsanız, günde 1 gram lizin almak veya lizin içeren bir jel kullanmak denemeye değer olabilir, ancak önce sağlık uzmanınızla konuşmanın en iyisi olduğunu unutmayın.

Et, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar, en fazla miktarda lizin sağlar, ancak aynı zamanda patates, avokado ve soya ürünleri gibi bitkisel gıdalarda da uygun miktarları bulacaksınız.

 
 

Tavsiye Ürünler