Kreatin

Kreatin nedir?

Kreatin üç amino asitten oluşur: L-arginin, glisin ve L-metiyonin. İnsan kanının toplam hacminin yaklaşık yüzde 1'ini oluşturur.

İnsan vücudundaki kreatinin yaklaşık yüzde 95'i iskelet kasında depolanır ve yüzde 5'i beyinde bulunur.

Arasında 1.5 ve yüzde 2 vücudun kreatin deposu kullanımı için dönüştürülür her gün karaciğer, böbrekler, ve pankreas tarafından.

Kan yoluyla taşınır ve iskelet kası ve beyin gibi yüksek enerji ihtiyacı olan vücut kısımları tarafından kullanılır.

Kreatin neden kullanılır?

Yıllar geçtikçe daha da gelişmiş hale gelen çeşitli formlarda, kreatin, bilimsel topluluk ve sıkı antrenman sporcusu tarafından daha fazla güç ve daha fazla kas büyüklüğü vaadi vaat eden bir ürün olarak kabul edildi.

Kreatin ile desteklemenin faydaları:

Kas gücünü ve boyutunu artırır
Kurtarma geliştirir
Sprint performansını artırır
Beyin fonksiyonunu arttırır
Bununla birlikte, kreatin (temel olarak kısa güç patlamaları için kullanılan bir enerji sistemi olan ATP için bir yakıt kaynağı) tartışma konusundaki payı olmadan bir üründür. Kreatin, bazı yetkililer tarafından potansiyel olarak zararlı bir ürün olarak görülmüştür. O zamandan beri, doğru kullanılırsa, alınması en güvenli takviyelerden biri olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, bazı kreatin formlarının diğerlerinden daha üstün olduğu düşünülmektedir. Bu daha sonra tartışacağız.

Yaptığımız şey, kreatinlerin , spor / egzersiz programlarının düzenli bir parçası olarak kullanan insanların çoğunluğu için iyi çalıştığı ve iyi çalıştığıdır. Bu makalede, yaratıcılığın faydalarını , etkinliğini, bazı uygulamalarını ve kullanımından en fazla yararlanacak olan popülasyonları desteklemek için bazı önemli çalışmaları gözden geçireceğiz.


Kreatin Neden Bu Kadar Önemli?

Tüm hücrelerimizde kullandığımız temel enerji birimi olan ATP'nin geri dönüşümünde kreatin gerekiyor. Kreatin, en iyi halter, bisiklet, atlama, sprint ve yüzme geliştirmek için bilimsel çalışmalarda gösterildiği spor performansı bağlamında incelenmiştir.

Kreatinin% 90'ı kaslarımızda bulunurken, aynı zamanda enerjiye olan yüksek talebin olduğu yüksek konsantrasyonlarda da bulunur:

Spermde kreatin kuyruğu çevirmek ve vajinal kanala kadar yüzmek için kullanılan gücü sağlar. Bu, kreatinin erkek doğurganlığı için önemli olduğunu göstermektedir.
Gözlerimizde, kreatin, aydınlığı ve karanlığı beynimize entegre ettiğimizde vizyon üreten elektrik sinyallerine dönüştürmek için gereken gücü sağlar. Bu, kreatinin sağlıklı görme için önemli olduğunu göstermektedir.
İç kulağımızın tüylerinde kreatin, yüksek hassasiyetli işitme, denge ve denge için gereken gücü sağlar. Farelerde, kreatin takviyesi onları gürültüye bağlı işitme kaybına karşı korur.
Midemizde, kreatin, yiyeceğimizi sindirmek için gereken mide asidini pompalama gücünü sağlar. Bağırsaklarda kreatin, besinleri emmek için gereken gücü sağlar. Bağırsaklarımız, besin emilimi için gerekli büyük yüzey alanını sağlayan villik olarak bilinen büyük parmak benzeri çıkıntılara  sahiptir ve villusun uçlarındaki hücrelerin birkaç günde bir değiştirilmesi gerekir. Kreatin, bu hücrelerin yerini bu kadar hızlı bir şekilde almak için gereken büyük miktarda enerjiyi sağlar. Bütün bunlar kreatinin sindirim ve gastrointestinal sağlık için çok önemli olduğunu göstermektedir.
Cildimizde kreatin, dış yüzeyi kaplayan keratin üretimi için güç sağlar. Saç büyümesini de sağlar. Cildimizi su geçirmez ve yağlanmış tutan sebum üretimine bile güç veriyor. Bilim adamları izole edilmiş cilt hücrelerini incelerken, topikal kreatin uygulaması onları ultraviyole ışığın yol açtığı hasardan korur. Kreatin ayrıca yara iyileşmesi için güç sağlar. Bütün bunlar kreatinin canlı, sağlıklı ve genç bir cildin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Beyinlerimiz vücut ağırlığımızın sadece yüzde ikisi, ancak enerjimizin yüzde yirmi tüketin. Bu büyük enerji talebi büyük ölçüde kreatin tarafından karşılanmaktadır.
Dünyada yüzlerce kişiye kreatin yaratma yeteneğinde genetik bozukluklar tanısı kondu. Bu gerçekten de kas güçlerini incitse de, en zararlı etkiler sinir sistemlerinde meydana gelir: çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel olarak zamanında gelişemezler; konuşma gecikmesi dahil zihinsel engellidirler ve çoğu zaman tam cümleler kuramazlar; otizm ve hiperaktivite bozukluklarının karakteristik davranışlarını sergilerler. Ayrıca, sık kusma, asit reflü ve beslenme zorluğu dahil olmak üzere korkunç gastrointestinal rahatsızlıklardan muzdariptirler.

Neredeyse hepimiz kreatin yapma yeteneğine sahipken, kreatinin nörolojik ve sindirim sağlığı için önemini vurgulayamayanların karşılaştığı büyük zorluklar.

Aslında, aksi halde majör depresyon tanısı alan sağlıklı kadınlar, günde beş gram kreatin alarak depresyonlarını iyileştirebilir.

Belki de kreatin takviyesi ayrıca doğurganlığı, görme, işitme, sindirim, cilt sağlığı ve zihinsel sağlığın diğer yönlerini veya sadece şeffaf beyin gücünü artırabilir.


Hangi Kreatin Ekinin Kullanılacağı

Bir kreatin takviyesi kullanmayı seçerseniz, tek bileşen olarak Creapure içeren herhangi bir şey kullanmanızı öneririz. Yaratık, mevcut olan en yüksek saflıktaki kreatindir ve birçok farklı marka adı altında yeniden paketlenir. Mikronizedir, kireçlenmeyi azaltır ve inmeyi kolaylaştırır ve en etkili form olan ve çoğu araştırmada kullanılan kreatin monohidrattır.

Çeşitli seçenekler arasında, En İyileştirilmiş Beslenme mikronize kreatin tozunu öneriyorum  . Tek bir şişe alırsanız, bir günlük Amazon Prime ücretsiz gönderimine sunulur ve şişe başına 13.60 ABD Doları tutarındadır; bu, gram başına 2.3 cent veya günde 5 gram alındığında günde 11.5 cent'dir. Abone olursanız% 5, en az dört diğer öğeye abone olursanız% 15 ve bir Amazon mağaza kartı ile ödüyorsanız% 20 tasarruf edebilirsiniz.

Seyahat ederken kreatin almayı düşünüyorsanız, Optimize Beslenme kreatin kapaklarını almanızı öneririm . Kapsüllerin etrafından taşınması, küçük toz torbalarından çok daha kolaydır. Bu, fiyatı günde yaklaşık 14 kuruşa yükseltir, ancak kolaylık buna değer olabilir.

Ne Kadar Kreatin Kullanılır ve Ne Zaman Kullanılmalı

Standart kreatin dozu günde 5 gramdır. Birçok sporcu, toplam 20 gram vermek için günde dört kez bu dozu aldıkları bir “yükleme aşaması” ile başlar ve dozu standart 5 grama düşürmeden önce bunu dört veya beş gün boyunca tutar.

Bazı insanlar günde üç gram kadar az para alabilirler, ancak beş almanın zararı yoktur, bu yüzden sadece beş almanızı öneririm. Bir yükleme aşaması olmadan, tüm kreatin kaslarına tamamen almak için yaklaşık dört hafta sürebilir. Sabırlıysanız, yükleme aşaması gerekli değildir ve atlamak, şişkinlik veya diğer sindirim rahatsızlıkları gibi olası yan etkileri azaltacaktır.

Kreatinin emilimi neredeyse her koşulda hemen hemen tamamlanmıştır. Bununla birlikte, karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte alınması, işemenizi önler ve kaslarınıza itmenize yardımcı olur. İyi bir antrenmandan sonra almak aynı zamanda kaslara daha iyi ulaşmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, kreatin dozunuzun mikro yönetilmesi uzun vadede çok önemli olması muhtemel değildir. En uygun olduğu zaman günde beş gram almak, zamanla tam faydalanmanıza olanak sağlayacaktır.

Gıdalarda Kreatin
Kreatin en çok kırmızı et, domuz eti, tavuk ve balıkta bol miktarda bulunur. Süt, yumurta ve kabuklu deniz hayvanlarında çok daha az var. Kreatin çoğunlukla kas etindedir; karaciğer, kalp ve böbrek gibi organ etlerinin çok az var.

Gösterilen: 1 ile 18 arası, toplam: 18 (1 Sayfa)