Glutamin

Glutamin Nedir?

Glutamin 'esansiyel olmayan' bir amino asittir. 'Gerekli olmayan' bir amino asit olarak, glutamin vücutta doğal olarak üretilir, ancak sığır, tavuk, balık, yumurta, süt, süt ürünleri, lahana, pancar, fasulye ve ıspanak gibi diyet kaynaklarında da bulunabilir. Her ne kadar glutamin 'esansiyel olmayan' bir amino asittir, ancak vücut belirli zamanlarda aşırı derecede tükenebildiği ve kendi başına yeterli miktarları yeniden sentezleyemediği için şartlı olarak esansiyel bir amino asit olarak tanımlanabilir.

Glutamin, kaslarınızda bulunan en yaygın amino asittir. İskelet kasının yaklaşık% 60'ı glutamindir ve son yıllarda protein sentezine ve kasın korunmasına olan katkısı nedeniyle popülaritesinde bir artış görmüştür . Aynı zamanda doğal bağışıklık seviyesinin (kas kütlesi için önemli) arttırdığına ve sağlıklı bağışıklık sistemi fonksiyonunda öncü bir rol oynadığına inanılmaktadır .

NEDEN ALMALIYIM?


Glutamin, yoğun ve / veya sık egzersiz sırasında kas kütlesini korumak isteyen herkes için bir temel maddedir . Yoğun egzersizden sonra vücuttaki glutamin seviyeleri önemli ölçüde azalır. Vücut üretebildiğinden daha fazla glutamin gerektirdiğinde, buna glutamin tükenmesi adı verilir .

Bu durum sırasında, vücudun geri kalanını, özellikle bağışıklık sistemindeki hücreleri, düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları glutaminle beslemek için kas glutamin metabolize edilebilir.

Eğer kas ve ebat için egzersiz yapıyorsanız, ancak glutamin alımınız düşükse, vücudunuz katabolik bir duruma itilebilir - kas dokunuz bozulur.

Sonunda glutamin seviyeleri doğal olarak artarken, bu durum egzersiz aktivitesine ve diyete bağlı olarak biraz zaman alabilir, bu nedenle takviye glutamin seviyelerini hızlı bir şekilde yenilemenin etkili bir yolu olabilir . Yaşlandıkça, glutamin sentezi yeteneğimiz azalır. Bu nedenle, sık antrenman yapan yaşlı atletler için glutamin önerilmektedir.

NE ZAMAN ALMALIYIM?

Glutamin almak için mükemmel bir zaman antrenman sonrasıdır çünkü bu, glütamin seviyelerinizin en düşük olduğu zamandır . Bununla birlikte, çoğu insan sabah, egzersiz sonrası ve yatmadan önce takviye edecektir. Ek olarak, glutamin popüler bir antreman takviyesidir ( Complete Intra Workout ™ ve Informed BCAA dahil birçok üründe bulunur ). Düzenli takviye, optimum performans ve iyileşme için glutamin, özellikle kas glutamininin korunmasını sağlayabilir .

NE KADAR ALMALIYIM?

Yoğun egzersiz yapıyorsanız, günde 10-15 g glutamin yeterli olmalıdır ve egzersizden sonra 5 g önerilir . Bazı diyet kaynaklarının da glutamin içerdiğini ve bu nedenle düzenli diyetinizle buna katkıda bulunacağınızı unutmayın.


Glutamin içeren yiyecekler


Kırmızı et, beyaz et, süt, kara lahana, yumurta, yoğurt, peynir, kuruyemiş, fasulye, maydonoz, koyu yapraklı yeşillikler, paça, işkembe, kemik suyu, kuş konmaz.

Gösterilen: 1 ile 15 arası, toplam: 15 (1 Sayfa)